Tarihçe

ÖZTALAY AİLESİ

buyukannetn_dede

Büyükannenin çiftliği Öztalay ailesinin 200 yıldan daha uzun zamandır sahibi olduğu bir mülk üzerinde yer almaktadır. 300 dönümden fazla bir alanken SÜLEYMAN BEY çiftliği olarak anılırdı.

Yıllar geçtikçe arazi küçüldü ve nesilden nesile miras olarak devredildi. Şimdiki sınırları ile arazi Ali Haydar ve Fatma Hakime Öztalay tarafından yönetilerek bugüne kadar getirildi.

Ali Haydar Öztalay Türk donanmasında bir subaydı ve 1. dünya savaşında savaş gemisine kumanda etmiş daha sonra da donanma akademisinde öğretmenlik yapmıştır. 2.dünya savaşından sonra donanmadan ayrılmış ve 1950 yılının başında İzmit belediye başkanı olarak görev yapmıştır.

Bugün Öztalay ailesi oğulları Ali Yılmaz Öztalay, kızları Fatma Esin Öztalay torunları Ayşe Çimen Yüksel, Haydar Melih Öztalay, Fehmi Selim Öztalay, gelinleri Ayşe Gülen Öztalay, damatları Deniz Yüksel’den oluşmaktadır. Uzun yıllar arazi yalnız çiftlik olarak kullanılmıştır. 1998’de Çimen Yüksel ve eşi Deniz Yüksel çiftliğin köşesinde bir doğal yaşam ve dinlenme alanı kurulması fikrini ortaya atmışlardır.

ciftlikBu fikir ailenin diğer bireyleri tarafından geliştirilmiş ve Türkiye’nin değişik köşelerini yansıtan eski tip Türk evleri yapılması yönünde karar alınmıştır ve Türk mimarisi tarzında birbirinden farklı 4 adet ev ve sosyal faaliyetlerde kullanılmak üzere 2 katlı bir bina çiftlik arazisi üzerine yapılmıştır. Evlerin arasında bu güzelliği tamamlayan bir de yüzme havuzu mevcuttur.Tesis 2000 yılının mart ayında hizmete girmiştir.İlk yıllar çevrede bulunan fabrikaların yabancı yöneticilerine uzun süre konaklamalarında ev sahipliği yapmıştır (Ford Otosan, Knauf, Goodyear, Hyundai vb.).

Yurt içi turizmine 2002 senesinin eylül ayında alternatif turizm yapan acentaların grupları ile açılmış ve daha sonra münferit olarak rezervasyonlar da alınmıştır.

Tesis genç, yaşlı tüm ziyaretçileri davet etmekte ve eski Türk geleneklerini yaşama imkanı vermektedir.Çiftliğimiz, butik tarzı konaklama alanlarıyla beraber, doğayı ve hayvanları korumayı da amaç edinmiştir. Kısıtlı yatak kapasitesine sahip tesisimizde, ilk ve en önemli amaç konaklamak isteyen konuklarımızın, doğaya ve hayvanlara olan tüm özlemlerini gidermeyi ön plana çıkararak bu tür yaşamdan zevk alabilmelerini sağlamaktır.

Bu, sizlerin şehirden uzakta, farklı bir ortamda ve temiz havayı soluyarak zaman geçirmenizi sağlayacktır. Ayrıca, çiftliğimizde doğal olarak üretilmelerine özen gösterdiğimiz taze sebzeleri, yumurta, süt ve süt ürünlerimizi tadabilmeniz ve satın alabilmeniz için de çok iyi bir fırsat olacaktır.

Bütün bunların dışında çiftliğimizden, kedi – köpek yavrusu, kümes hayvanları (hindi, ördek, kaz gibi), tavşan, damızlık büyükbaş hayvan, koyun ve koç da temin edebilmeniz mümkün elbette…..Hatta küçük dostlarınızdan köpeklerinizi ihtiyacınız olduğu zamanlarda veterinerimizin kontrolü altında konaklatmak üzere bırakmanız da